Jak Polacy piją kawę

0
1570

Codziennie na świecie wypija się blisko dwa miliardy filiżanek kawy. Pomijając wodę- jest to najbardziej popularny napój na świecie. Jednocześnie jednym z najczęściej podawanych powodów picia kawy jest chęć podtrzymania stosunków towarzyskich- zatem napój ten to coś więcej, niż filiżanka dodająca nam energii- to ważny element stylu życia.
Jakie miejsce zajmuje zatem kawa w życiu codziennym Polaków? Z pewnością ważny- albowiem osiemdziesiąt procent naszych rodaków deklaruje, iż pije ją regularnie, z czego aż szesnaście procent twierdzi, że raczy się tym napojem kilka razy dziennie. Nic wiec dziwnego, ze w ciągu ostatniej dekady spożycie kawy w naszym kraju niemal się podwoiło! Jak wygląda to na tle innych państw- przeciętnie nasz rodak wypija około trzy tysiące siedemset gramów kawy, zaś Szwedzi i Finowie- ponad cztery razy więcej, czyli około piętnaście kilogramów rocznie.
W dalszym ciągu kawę pijemy głównie w pracy, na spotkaniach towarzyskich w domu, ale pojawia się coraz silniejsza tendencja spędzania czasu w kawiarniach- rytuał picia kawy ‘na mieście’ staje się powoli nieodłącznym elementem naszego stylu życia. Obecnie, do picia kawy poza domem przyznaje się blisko siedemdziesiąt procent Polaków. Nic więc dziwnego, że sieciówki typu Coffeheaven, czy Costa Caffe otwieraja coraz to nowe punkty w galeriach i pasażach handlowych. Starbucks z kolei planuje, obok tradycyjnych kawiarni, otwierać kioski i punkty dla kierowców- pomysł ten był do tej pory realizowany jedynie w Wielkiej Brytanii, a fakt że ma zostać wprowadzony również w Polsce pokazuje olbrzymi potencjał naszego rynku.
A jaką kawę najbardziej lubimy? Mimo, iż napój ten zwykle kojarzymy z nieomal przysłowiową ‘małą czarną’- taki rodzaj kawy pija tylko trzynaście procent Polaków. Zdecydowanie wolimy kawę z mlekiem- i tak pija ją około pięćdziesiąt siedem procent naszych rodaków

http://zdrowietiens.pl/