Jaki wybrać strój do gry w tenisa?

0
2523
Jaki wybrać strój do gry w tenisa

Gra w tenisa staje się coraz bardziej popularna, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. W sklepach znajdziemy wiele wariantów stroju, co budzi jednak wątpliwości odnośnie tego jaki będzie do tej gry najlepszy. Na co się zdecydować?

Głównym kryterium komfort

Tenis to gra bardzo elastyczna, wymagająca wiele biegania oraz gimnastyki, więc nadrzędnym kryterium jakim należy się kierować jest komfort. By tak było trzeba wybrać strój, który nie będzie zbyt obcisły, gdyż mógłby krępować ruchy. Z drugiej strony nie może być jednak zbyt luźny, gdyż powiewająca koszulka mogłaby bardzo przeszkadzać przy odbijaniu i będzie dekoncentrowała gracza, a właśnie skupienie jest w tenisie jedną z najważniejszych kwestii. Istotny jest też materiał z jakiego wykonano ubranie, gdyż strój musi być przewiewny i wytworzony z naturalnych surowców, tak by odprowadzał pot na zewnątrz. W kontekście gry na zewnętrznym korcie preferowane są jasne stroje, a coraz większa liczba producentów decyduje się na rozwiązania zapewniające przy okazji ochronę przez promieniami UV.

Etykieta

Z uwagi na to, że tenis uważany jest wciąż za sport dość prestiżowy, który kiedyś był przeznaczony głównie dla elity, obowiązuje w nim pewna etykieta. Swego czasu panowała zasada, że koszulki tenisowe dla mężczyzn powinny być białe, podobnie jak spodenki, choć obecnie odchodzi się już od tej reguły, sięgając po kolorowe ubrania. W przypadku panów wciąż wypada jednak by szorty sięgały przynajmniej połowy uda, a koszulki tenisowe dla mężczyzn najlepiej wybierać w stylu polo, dobrze jeśli będą też z eleganckimi kołnierzykami. U pań strój składa się z koszulki lub kamizelki oraz szortów bądź spódniczki. Coraz częściej kobiety zakładają również jednoczęściowe, sportowe sukienki, które są bardzo wygodne, zwłaszcza podczas gry latem. Niestosowne jest natomiast granie w dresie – nie tylko na turniejach, ale nawet podczas rekreacyjnych treningów.

Obuwie

Kompletując strój do gry w tenisa nie można też zapominać o obuwiu, które będzie bardzo ważnym wyznacznikiem komfortu tenisisty i może zapobiegać przykrym kontuzjom. Buty do tego sportu nie mogą być zbyt ciężkie, gdyż opóźniałyby reakcję, lecz jednocześnie muszą zapewniać pełną stabilizację, zwłaszcza w rejonie kostki, by nie dochodziło do skręcenia stawu skokowego. Istotna jest także podeszwa, która w przypadku kortu ziemnego powinna umożliwiać kontrolowane ślizgi, a na korcie trawiastym zapobiegać ślizganiu się po naturalnej nawierzchni. Warto mieć też na uwadze to, że do gry w tenisa lepiej założyć grube i solidne skarpetki, gdyż w połączeniu z odpowiednim obuwiem zapewnią pełną stabilność stopy.