Manekiny krawieckie – jakie warto wziąć pod uwagę?

0
1956
Manekiny krawieckie – jakie warto wziąć pod uwagę?

Manekiny krawieckie to niezaprzeczalnie jedne z ważniejszych elementów pracowni krawieckiej. I to niezależnie od jej rozmiarów, czy też zasięgu działalności. Sprawdzają się one w wielu miejscach, jednak nie w każdym z nich można znaleźć te same warianty. Właśnie dlatego poniżej przedstawiamy najpopularniejsze opcje.

Manekiny krawieckie – zalety posiadania

Manekiny krawieckie niewątpliwie są popularne. Mimo to nie każdy wie jak właściwie mogą mu się przydać. Pierwszym i zarazem najważniejszym aspektem jest ich funkcjonalność. Mianowicie można je wykorzystywać tak przy przerabianiu jak i szyciu nowego elementu garderoby. Dobrze sprawdzą się także przy komponowaniu pełnej stylizacji. Dzięki temu, że cały czas stoją nieruchomo, nie wymagają wynagrodzenia, a także nie dają oznak zmęczenia to można z nich śmiało korzystać przez cały czas. Likwiduje się tutaj automatycznie potrzebę proszenia o pomoc żywego modela. W kukły można również dowolnie wbijać szpilki, co nie zawsze jest łatwe, gdy współpracuje się z tzw czynnikiem ludzkim.

Styropianowe manekiny krawieckie

Manekiny styropianowe są rozwiązaniem najbardziej popularnym. Z całą pewnością ma na to wpływ ich cena. Są to bowiem najtańsze z dostępnych modeli. Do tego są również bardzo łatwo dostępne. Niestety ich kształt pozostawia wiele do życzenia. Znacznie odbiega on bowiem od ludzkiej sylwetki. Nie posiada również żadnych regulacji, które mogłyby to rekompensować. Jednak nie zraża to jego posiadaczy, ponieważ wprowadzają oni zmiany na własną rękę. Zwyczajnie odcinając niepotrzebne elementy lub warstwy styropianu. Czasem dodają również nieco objętości wkładając materiał pod koszulkę nakładaną na takiego manekina. Taka koszulka ma również funkcję ochronną. Chodzi tu bowiem o kruszenie się styropianu, które jest niestety jedną z wad tej opcji.

Manekiny krawieckie drewniane i regulowane

Dwie kolejne opcje są znacznie bardziej wytrzymałe od styropianowego manekina.  Kosztuje on nieco więcej od manekina styropianowego, ale w cenie jest solidność wykonania, a także prestiż. Ten bowiem model większości osób kojarzy się z profesjonalizmem. Jego kształty są bardziej zbliżone do ludzkich, niestety nadal nie będą one doskonałe. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zakup manekina regulowanego. Można go nabyć tak stacjonarnie (choć rzadziej) jak i w sklepie internetowym np. https://sklep.moremannequins.pl/. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju kukły posiadają możliwość zmiany rozmiaru. Można je kupić w kilku wersjach np. 34-40. Takie widełki mają gwarantować możliwość dopasowania manekina do rozmiarów osoby dla której szyty jest dany element garderoby. Niestety jest to rozwiązanie dość drogie, a pokrętła potrafią się dość szybko zużywać.