Maszynista – czy to zawód dla ciebie

0
1460
maszynista
fot. pixabay.com

Mali chłopcy maja odwagę marzyc o najtrudniejszych, ale i najbardziej docenianych zawodach. Zapytani, kim chcieliby być w przyszłości, śmiało dopowiadają, że strażakiem, kosmonautą, maszynistą. W miarę upływu lat, zapominamy o tych marzeniach, racjonalizujemy wybór zawodu w oparciu o czynniki ekonomiczne, podążamy śladem rówieśników. A może warto wrócić do dziecięcych pragnień?Nie są to łatwe zawody, wymagają dużo poświęcenia i wielu lat przygotowań, lecz przynoszą dużo satysfakcji. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-zostac-maszynista/

Czym zajmuje się maszynista

Głównym zadaniem maszynisty jest kierowanie pociągiem i zapewnienie bezpiecznego przejazdu pasażerom. Choć wydaje się to niezbyt skomplikowane, w praktyce wymaga to znajomości setek procedur, a także umiejętności obsługi zaawansowanych technologicznie urządzeń. Współczesne pociągi są w coraz większej mierze automatyzowane. Jest to z jednej strony spore ułatwienie dla obsługi pociągu, z drugiej zaś nakłada na nich odpowiedzialność znajomości obsługi tych urządzeń w razie awarii, a jak wiadomo technika bywa zawodna, często więc trzeba sobie radzić bez niej. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać maszynistą

Istnieją dwa najważniejsze warunki dla potencjalnych kandydatów na maszynistów. Pierwszy z nich to ukończenie specjalistycznego kursu obsługi tego rodzaju pojazdów, a także zawierającego szkolenie z procedur. Nie jest łatwo ukończyć takie szkolenie, wymagania są wygórowane, ale ma to swoje uzasadnienie – maszynista odpowiada w swojej pracy za życie wielu osób. Nie może więc być tu taryfy ulgowej. Drugim wymaganiem jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności do wykonywania tego rodzaju pracy. Wydaje je lekarz medycyny pracy po zleceniu wcześniej badań takich jak badanie wzroku, badania psychologiczne i inne. Normy dla maszynistów również są w tym wypadku dość wyśrubowane, ale to właśnie od kondycji fizycznej i psychologicznej maszynisty zależy prawidłowa reakcja w trudnych sytuacjach, które zdarzają się jak w każdym zawodzie. 

Przeczytaj też: http://www.home-bazaar.pl/jaki-kolor-scian-do-salonu/