podatek od lokat

0
1276
podatek od lokat

Prawdopodobnie mnóstwo osób zwiększających oszczędności na lokatach bankowych dostrzegło, iż płacone odsetki są mniejsze aniżeli wynikałoby to z podawanego oprocentowania depozytu. Wszystko to za sprawą specjalnego obarczenia. Pośród największych trudności rynku pieniężnego systematycznie prezentowany jest podatek od lokat, i zatem podatek Belki. Uderza on nie jedynie w giełdowych przedsiębiorców, lecz także ludzi odkładających na lokatach.

Kto winien odprowadzić podatek do urzędu skarbowego?
Podatek Belki jest pobierany oraz dawany fiskusowi poprzez płatnika, jakim zwykle jest podmiot płacący odsetki np. bank bądź kapitał inwestycyjny. Gdy zatem w dniu rozwiązania inwestycji zgłosimy się do banku po odbiór kapitałów, dostaniemy wpłacony wcześniej kapitał oraz odsetki zaniżone już o 19-procentowy podatek. Sytuacja wygląda inaczej w wypadku osób indywidualnie inwestujących na giełdzie, jakie odpowiedzialne są do indywidualnych zestawień z urzędem podatkowym. W takie sytuacji potrzebne jest wypełnienie deklaracji podatkowej PIT 38.

Płatność podatku
W praktyce płatność podatku Belki wygląda przeróżnie dla rozmaitych aktywów pieniężnych. Najprościej jest w wypadku wkładów bankowych – to bank odpowiada za odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego, natomiast na nasze konto wchodzi już suma odsetek netto. W rozliczeniu operacji banki zwykle wskazują, jaką kwotę wynosił otrzymany od odsetek podatek Belki.

Identycznie funkcjonują kapitały inwestycyjne. Gdy sprzedajesz jednostki funduszu z zyskiem, towarzystwo przeleje na twój rachunek bankowy sumę netto, tzn. zaniżoną o podatek Belki. To towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) jest odpowiedzialne za określenie oraz odprowadzenie podatku.

Uwaga! To dotyczy jedynie naszych TFI. Gdy kupujesz jednostki kapitałów zagranicznych TFI, to po ich sprzedaży z zyskiem na twoje konto dojdzie pełna kwota brutto. Będziesz odpowiedzialny za określenie podatku w jednorocznym zeznaniu PIT-38 oraz jego odprowadzenie.

Na swoją rękę oceniasz oraz prowadzisz podatek Belki także wówczas, kiedy sprzedajesz z zyskiem papiery wartościowe, np. akcje spółek giełdowych. Co istotne, ta metoda rozliczenia się z owego podatku powoduje, iż możesz w zeznaniu PIT-38 zawrzeć także straty na sprzedaży papierów wartościowych. Straty zmniejszają dochody, co finalnie zmniejsza podatek do zapłaty.

Jak otrzymać jak największy zysk na lokacie?
Gdy zdecydowaliśmy się już, iż wygospodarowane pieniądze wpłacimy na lokatę oraz chcielibyśmy uzyskać jak najwięcej, to okres na dokonanie racjonalnego wyboru. Każdy bank ma we własnej ofercie co najmniej parę rozmaitych lokat bankowych oraz rzeczywiście trudno jest się zdecydować na tą jedną. Wszyscy chcemy by swoje oszczędności wypracowały dla nas jak największy zarobek oraz najlepiej, aby odsetki rosły w błyskawicznym tempie. Jedynie co zrobić gdy nie mamy większego pojęcia na temat inwestycji bankowych, oprocentowania oraz kapitalizacji odsetek? Na szczęście w sieci dostępne są dla wszelkich zestawienia oprocentowania, porównania oraz rankingi lokat bankowych oraz to całkowicie za darmo. Są wykonywane po to, aby mogli szybko oraz bez większego kłopotu dobrać lokatę z jak największym oprocentowaniem oraz mogli cieszyć się z rosnących na koncie oszczędności.

http://www.batfinanse.pl/