Skarby śląskiej sztuki sakralnej – katedra pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

0
1093

Katedra pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach to ciekawy zabytek architektury oraz miejsce, które może oczarować niejednego miłośnika sztuki sakralnej. Dlaczego w czasie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć do wnętrza tej świątyni? Na jakie dzieła sztuki warto zwrócić uwagę w trakcie jej zwiedzania?

Neogotycki kościół z końca XIX wieku został zbudowany według projektu prof. Heera, z kolei jego wspaniałe wyposażenie jest dziełem Zakładu Sztuki Kościelnej Buhla z Wrocławia. W kościele tym można zobaczyć aż pięć ołtarzy, przy czym największe wrażenie robi tu ołtarz główny z obrazem przedstawiającym świętych Piotra i Pawła. Ołtarz ten przyciąga nie tylko miłośników sztuki, ale i wiernych, gdyż to właśnie tu złożone zostały relikwie św. Wiktora i św. Innocentego. Boczne ołtarze poświęcone są poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Matce Boskiej z Dzieciątkiem, Matce Boskiej Bolesnej oraz Matce Boskiej Częstochowskiej. Piękne witraże, organy pochodzące z końca XIX wieku – oto kolejne dzieła sztuki, którym warto się przyjrzeć w trakcie zwiedzania tej świątyni.

Gliwickie dzieła sztuki i zabytki dawnej architektury mogą zrobić wielkie wrażenie na zaglądających do tego miasta turystach. Takim obiektom, jak neogotycka katedra, z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wrażenia związane ze zwiedzaniem takich obiektów będą ogromne i z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich miłośników sztuki – nie tylko tej sakralnej.

http://czarodziejskieliny.pl/