Witaminy i suplementy dla koni – którym warto się przyjrzeć?

0
1018
Witaminy i suplementy dla koni

Witaminy jak i suplementy przeznaczone dla koni w niektórych okresach mogą się okazać niezbędnym składnikiem diety. Wszystko przez czynniki, które mają realny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Do nich należą przede wszystkim wiek i rodzaj pracy jaką wykonuje koń.

Witaminy i suplementy dla koni – kiedy podawać?

Prawda niestety jest taka, że nie ma jednej, jasne odpowiedzi na pytanie kiedy podać dodatkowe witaminy lub suplementy dla koni. Kwestia ta warunkowana jest bowiem różnymi czynnikami. O pierwszych napisaliśmy już we wstępie. Mowa tu o wieku i rodzaju wykonywanej przez zwierzę pracy. Rozgraniczyć bowiem należy potrzeby konia dorastającego od tych jakie ma koń dorosły i senior. Tak samo zresztą będzie w przypadku wspominanej pracy. Zupełnie inne potrzeby dotyczące diety będzie miał koń, który pracuje rekreacyjnie, a inne taki który startuje w zawodach. Właściciele tychże zwierząt muszą uważnie je obserwować i konsultować swoje decyzje ze specjalistami. Tylko wówczas można zapewnić koniom odpowiednio zbilansowaną dietę dopasowującą się także do aktualnej pory roku. Nie można bowiem zapominać o tym, że okres jesienno – zimowy oznacza znacznie mniejszy dostęp do łąk, na których koń może do woli pałaszować ulubione przysmaki zawierające oczywiście witaminy.

Witaminy i suplementy dla koni – na jakie zwrócić uwagę?

Oferta witamin i suplementów dla koni jest naprawdę duża. Wystarczy prześledzić katalogi lub strony dostawców. Przykładem może być https://vital.sklep.pl/suplementy. Przeglądając różnego rodzaju witaminy i suplementy dla koni można zauważyć również, że występują one w kilku formach i są inaczej przyswajalne. Warto jednak wspomnieć o kilku witaminach, które są tak zwaną bazą. Pierwszą z nich jest witamina A. To ona bierze czynny udział w procesach wzrostu zwierzęcia, a także walce z infekcjami. Z kolei jej brak objawia się rogowaceniem błon śluzowych i naskórka. Kolejna to witamina D, która tak samo jak w przypadku człowieka powinna być suplementowana w okresach słabego dostępu do naturalnych promieni słonecznych. Następna będzie witamina E, która chroni mięśnie koni sportowych i witamina C zwiększająca odporność.