Jak dbać o buty?

0
4785
Jak dbać o buty?

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli butów z różnego typu materiałów, zarówno naturalnych jak i syntetycznych. Jak o nie prawidłowo zadbać, aby cieszyć się ich wygodą jak najdłużej? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je czyścić i pielęgnować, aby długo wyglądały jak nowe.

1 Jeśli chcesz oczyścić lakierki, przetrzyj je wacikiem nasączonym mlekiem. To usunie plamy. Aby je zmiękczyć – użyj oliwy z oliwek lub wazeliny. Jeśli nie planujesz nosić lakierowanych butów przez dłuższy czas, natłuść je odpowiednio i owiń – każdy but oddzielnie – w papier welinowy, by się nie porysowały.

2 Aby wyczyścić nubuk, przetrzyj go miękką gumką do ścierania. Resztki gumy delikatnie otrzep z butów.

3 Plastik myj wodą z mydłem. Jeśli myjesz białe buty, posyp je talkiem kosmetycznym, a jeśli kolorowe posmaruj cienką warstwą wazeliny lub tłustego kremu.

Jak dbać o buty?

4 Płótno czyść szczotką, a ewentualne plamy usuń za pomocą wody z delikatnym odplamiającym mydłem.

5 Satynę delikatnie przetrzyj czystym alkoholem.

6 Zamsz wyczyścisz specjalną szczoteczką przeznaczoną do jego pielęgnacji, następnie posyp proszkiem w odpowiednim kolorze i przetrzyj lekko zmiętym papierem welinowym. Na koniec użyj drobnoziarnistego papieru ściernego lub kartonowego pilniczka do paznokci.

7 Tenisówki wypierz w pralce w niskiej temperaturze, maksymalnie 30°. Do tego celu użyj proszku do tkanin delikatnych. Plamy na materiale usuwaj benzyną.

8 Dziką skórę oczyść miękką gumką do ołówków, następnie strzepnij jej resztki i wypoleruj lnianą szmatką.