Wino słodkie, wytrawne, półsłodkie czy są zdrowe?

0
1653
Wino słodkie, wytrawne, półsłodkie czy są zdrowe

Wino to trunek bardzo często wybierany przez kupujących alkohol. Niektórzy stawiają je do posiłku inni popijają podczas pogawędki z przyjaciółmi. Jeszcze inni twierdzą, że piją je dla zdrowia. Czy takie stwierdzenie ma sens? Sprawdzamy!

Od wina słodkiego po wytrawne

Na samym początku warto zaznaczyć, że wino winu nierówne. Pierwszym co od razu rzuca się w oczy to zawartość cukru w konkretnych gatunkach. Wino wytrawne ma najbardziej dojrzały i zarazem cierpki smak. Zawartość cukru w nim to nie więcej niż 4g/l. Nie prawdą jest więc, że taki rodzaj wiana nie ma cukru w ogóle. Następne w kolejce jest wino półwytrawne. Tutaj zawartość cukru to nie mniej niż 4g/l, a nie więcej niż 12g/l. Bardziej wyczuwalny smak słodyczy będzie w winie półsłodkim. Tutaj jest on wyższy od 12g/l i dochodzi do 45g/l. Każde wino, którego zawartość cukru przewyższa tą wymienioną określane jest mianem słodkiego.

Zdrowe wino to słodkie czy wytrawne?

Choć wiele osób nie chce w to uwierzyć to faktycznie alkohol jakim jest wino może być zdrowe. I co najważniejsze nie jest to tylko suche stwierdzenie, ale teza potwierdzona naukowo. Jako zalety picia wina wymienia się między innymi: obniżenie cholesterolu, wspomaganie trawienia, działanie antynowotworowe, usprawnienie pracy nerek, działanie bakteriobójcze. Holenderscy naukowcy poszli nawet nieco dalej i stwierdzili, że codzienne picie lampki wina może sprawić, że życie wydłuży się o 5 lat. Skoro wino może mieć tak pozytywny wpływ na zdrowie to może warto zadbać by było ono dobrej jakości? Zdecydowanie tak, a jak tego dokonać można dowiedzieć się na różnego rodzaju degustacjach prowadzonych między innymi przez https://zbawcy.pl/. Takie wydarzenia są kierowane nie tylko do osób mających już jakieś doświadczenie z winem, ale także dla amatorów, którzy do tej pory tylko popijali je do kolacji. Na takich degustacjach można znacznie zwiększyć swoją wiedzę która przełoży się na decyzje zakupowe. A te z kolei mogą realnie wpłynąć na zdrowie osoby spożywającej lampkę wina. Pamiętajmy, że nadmiar wina, tak samo jak w przypadku innych trunków może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.